Pages Navigation Menu

Ted Ligety a facut o cursa de milioane

967490-15845847-640-360

Un nou sezon de ski alpin a inceput in acest weekend. Atat fetele cat si  baietii au concurat in proba de slalom urias. Asa cum ne-am obisnuit din anii anteriori, prima cursa a sezonului se tine in statiunea Soelden din Austria. Daca la competitia feminina am avut parte de o surpriza, cursa baietilor a fost mai previzibila, cursa fiind castigata de Ted Ligety.

Americanul Ted Ligety, 29 ani, s-a impus in etapa masculina de slalom urias, reusind sa intre in istorie dupa aceasta victorie. Cronometrat in 1:59,50, la incheierea mansei secunde, sportivul, a fost urmat de francezul Alexis Pinturault (2:00,29) si reprezentantul tarii gazde Marcel Hirscher (2:00,52). In top 10 mai putem mentiona trio-ul francez: Steve Missillier(locul 4), Thomas Fanara (locul 7) si Cyprien Richard (locul 8). In top 20 s-au clasat sportivii mult titrati: Ivica Kostelic – Croatia (locul 11), Benjamin Raich – Austria (locul 13) si Bode Miller – S.U.A (locul 19).

20131027-635184697457413880w

La prima proba masculina de slalom urias,  au luat startul  80 de sportivi.  Cei mai buni 30 s-au clasificat in mansa secunda. In mansa secunda neamtul Felix Neureuther, a ramas intr-un ski si nu a putut termina mansa. Surpriza pentru noi romanii a fost evolutia lui Alexandru Barbu. Desi a plecat cu numarul de concurs 78, a reusit sa termine prima mansa pe locul 66.

Ted Ligety este primul sportiv care a reusit sa obtina trei victorii consecutive la Soelden, in proba de slalom urias. Acesta a mai castigat pe aceeasi partie si la aceeasi proba in anul 2011 si respectiv in anul 2012. In intreaga sa cariera americanul a fost de sase ori pe podium la Soelden.

Statiunea austriaca Soelden a intrat in circuitul Cupei Mondiale in anul 1993. In primul sezon cel mai bun a fost francezul Frank Piccard. De –alungul timpului pe aceasta partie s-au impus si alte nume mari ale ski-ului alpin: Aksel Lund Svindal  (Norvegia) si mult titratul Didier Cuche (Elvetia).

Sursa: eurosport.com