Pages Navigation Menu

Simona Halep si Irina Begu in optimi la Australian Open

In dimineata aceasta, ambele noastre reprezentante ramase in cursa pentru titlul de mare slem de la Australian Open au invins, avansand in optimile de finala ale competitiei.

Simona Halep, favorita numarul 3, a invins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands (258 WTA), scor 6-4, 7-5.. Halep a dominat autoritar partida, a facut spectacol, dar s-a relaxat prea usor in setul doi si i-a permis americancei sa revina de la 5-1, sa egaleze si sa puna presiune. Serviciul a fost la inaltime si Simona nu i-a mai dat nicio speranta americanei pe final de set.

simona-halep1

Irina Camelia-Begu (42 WTA) a avut o partida dificila cu germanca Carina Witthoeft (104 WTA) pe care a invins-o in doua seturi, 6-4, 6-4.  Seturi au avut o desfasurare asemanatoare, cu romanca reusind break-ul in debutul fiecarui set, pentru a ceda apoi initiativa germancei, dar a reusit sa se concentreze pe final si sa castige. Jucatoarea noastra si-a facut si singura partida grea servind extrem de slab pe alocuri. Este cea mai mare performanta de pana acum a Irinei care va juca in optimi cu Eugenie Bouchard.