Pages Navigation Menu

Simona Halep in sferturi la Madrid!

Victorie spectaculoasa pentru Simona Halep intr-un meci nebun incheiat aproape de miezul noptii. Desi a pierdut primul set in fata nemtoaicei Sabine Lisicki cu 5-7, conationala noastra a revenit incredibil si a intors rezultatul cu 6-3, 6-2. Astazi va juca pentru un loc in semifinale cu Ana Ivanovici din Serbia.

259188_259188_simona_tiriac

Simona a intrat greu in partida si pentru ca jocurile programate seara tarziu nu sunt favoritele ei, organizatorii programand meciul ei din optimile de finala incepand cu ora 20.00. Pe o vreme racoroasa si vantoasa, Simona a stat tot timpul aproape de adversara dar inceputul nu a fost bun impotriva jucatoarei cu numarul 16 mondial. “Nu aveam deloc relaxare in brat” a declarat jucatoarea romanca la final.

Dupa o scurta incursiune la vestiar, energia s-a mutat in partea cealalta a fileului. Simona a crescut nivelul pana la final, egaland si apoi castigand in decisiv de o maniera entuziasmanta. In tribune, romanii erau fericiti.

Astazi, incepand cu ora 16.00, Simona Halep o va intalni pe Ana Ivanovici, care anul acesta a invins-o in Fed Cup. Rezultatul intalnirilor directe intre jucatoare este de 2-1 pentru sarboaica dar Simona are astazi ocazia sa egaleze situatia.

Premiul obtinut astazi pentru calificarea in sferturile de finala este de 87.680 euro.

Sursa foto: Digisport.ro