Pages Navigation Menu

RAFAEL NADAL, ELIMINAT in sferturile de finala de la Australian Open

Sportivul spaniol Rafael Nadal a fost eliminat in sferturile de finala de la Australian Open de cehul Tomas Bardych.

nadal

Rafael Nadal si-ar putea pierde locul 3 in ierarhia ATP, pozitia sa fiind amenintata de Kei Nishikori, Milos Raonic, Tomas Berdych si Andy Murray. Acesta a fost invins, marti, de Berdych, cu scorul scor 6-2, 6-0, 7-6(5), si in urma celor 17 infrangeri consecutive in meciurile directe, Nadal a parasit competitia Australian Open.

Daca Nadal s-ar fi impus din nou, ar fi stabilit un record istoric in tenisul masculin: 18 victorii consecutive in fata aceluiaşi adversar. Berdych a evitat insa rusinea si a castigat fara drept de apel confruntarea, calificandu-se in semifinale la Australian Open pentru al doilea an consecutiv. Ultimul succes al cehului avusese loc în urmă cu 9 ani, care îl va înfrunta in semifinale  pe castigatorul dintre Andy Murray si Nick Kyrgios.

Conform gsp.ro, cele mai lungi serii de victorii în meciurile directe au fost:
Bjorn Borg 17-0 Vitas Gerulaitis (1974-1981)
Ivan Lendl 17-0 Tim Mayotte (1980-1990)
Ivan Lendl 17-0 Jimmy Connors (1984-1992)
Rafael Nadal 17-0 Tomas Berdych (2007-2014)

De asemenea, Simona Halep a fost eliminata, la fel ca anul trecut, in faza “sferturilor” la Australian Open, dupa sportiva Ekaterina Makarova a invins-o cu scorul 4-6, 0-6.