Pages Navigation Menu

Germania in sferturi la CM dupa 2 reprize de prelungiri la CM

Germania – Algeria parea un meci neinteresant, dezechilibrat. Totusi, pe teren, Algeria a fost echipa mai periculoasa, avand in prima repriza ocaziile mai mari. La pauza, antrenorul Low a schimbat tactica, Schurrle inlocuindu-l pe Gotze cu un efect imediat in ofensiva “panzerelor”. Germanii au dominat clar finalul, ratand incredibil ocazie dupa ocazie dar meciul a fost trimis in doua reprize de prelungiri. Cu algerienii intrati slab in teren, Schurrle inventeaza in careul mic un calcai si M’Bolhi este invins in minutul 92. Africanii nu au mai avut puterea sa revina, Ozil inscriind pentru 2-0 in minutul 119. Golul lui Bougherra din final vine doar ca o rasplata pentru opozitia buna facuta de echipa sa in aceasta seara.

andreschurrle_119egvn621em6177zz36cfpwld

Germania se califica in sferturile competitiei unde va intalni Franta.

Meciul dintre Germania si Algeria a semanat uimitor cu Franta-Nigeria, echipele africane dominand prima repriza si avand ocaziile mai mari, plus un gol anulat corect pentru ofsaid pentru fiecare. Ambele echipe s-au parut prabusit fizic pe final permitand germanilor si francezilor sa domine si sa castige.