Pages Navigation Menu

US OPEN 2015: SIMONA HALEP, meci câștigat cu Sabine Lisicki

Meciul de luni seară s-a dovedit a fi unul greu pentru jucătoarea româncă. Simona Halep (23 de ani) s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale US Open, după ce a învins-o pe nemțoaica Sabine Lisicki.

Simona_Halep_(ROU)_(9633218632)

După o partidă de două ore şi 38 de minute, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale US Open, după ce a învins-o cu scorul de 6-7 (6), 7-5, 6-2, pe sportiva germană Sabine Lisicki, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 24.

Următoarea adversară a Simonei va fi Victoria Azarenka din Belarus, în vârstă de 26 de ani. Fosta numărul 1 mondial ocupă în prezent  locul 20 WTA şi este cap de serie numărul 20. Ea este antrenată acum de belgianul Wim Fissette, care a pregătit-o pe Halep în 2014. Azarenka a câştigat ambele partide disputate până cu jucătoarea română, în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.

La US Open, calificarea în sferturile de finală este recompensată cu un premiu de 410.975 de dolari şi cu 430 de puncte WTA, potrivit prosport.ro.