Pages Navigation Menu

Djokovic, magistral la Turneul Campionilor

article-2501651-195B02C300000578-193_634x402

Novak Djokovic a castigat detasat Turneul Campionilor cu scorul de 6-3, 6-4, intr-un meci superb impotriva rivalului sau, Rafael Nadal. Sarbul si-a aparat astfel titlul obtinut anul trecut, trecandu-si in palmares cel de-al treilea astfel de trofeu, in timp ce Nadal termina sezonul din pozitia de lider mondial.

Intreaga partida a fost spectaculoasa, desi a fost dominata categoric de Djokovic in ceea ce priveste schimburile de pe fundul terenului si  passing-urile. In primul set, Nole a facut un break devreme si a condus 3-0, dar Nadal a avut puterea sa revina si a egalat la 3. Insa spaniolului nu i-a intrat deloc serviciul si Djokovic a reusit din nou breakul decisiv, setul incheindu-se 6-3. Si in mansa secunda, sarbul a castigat pe servicul adversarului sau si nu i-a mai permis acestuia sa intoarca scorul.  Partida s-a terminat dupa numai 93 de minute de joc.

La finalul meciului, Novak a declarat :  ” Vreau , in primul rand, sa-l felicit pe Rafa pentru jocul sau si pentru faptul ca termina anul pe locul intai mondial. Multumesc publicului minunat care ne-a sustinut si care este apreciaza tenisul. De asemenea, multumesc echipei mele, sunt oameni speciali pe care ma bazez. Succesul meu li se datoreaza lor ”.

Vizibil dezamagit de prestatia sa, Nadal nu a uitat sa-si exprime aprecierea pentru adversarul sau : ”  Il felicit pe super tenismenul Novak Djokovic. El a jucat astazi mult mai bine decat mine. Ultimele zile au fost cele mai emotionante din cariera mea, iar acest sezon este, probabil, cel mai bun de pana acum”.

Sursa foro: Dailymail.co.uk